Paviu novada imnzija - skolas ka

Pļaviņu novada ģimnāzija

skola, kurā dators ir tavs draugs

Paviu novada imnzija - logo

Raksti ar atslēgvārdu: melnās kafijas vakars

Melnās kafijas vakars

30. novembris citiem ir vienkārša gada pirmspēdējā mēneša pēdējā diena, bet patiesībā tā ir viena no īpašajām, skaistajām un reizē skaudrajām dienām Latvijas vēsturē. Šī ir diena, kad mātes nesagaidīja mājās savus bērnus, kuri studentu vecumā atdeva savu dzīvību Latvijai, lai mēs šodien varētu dzīvot neatkarīgā un brīvā valstī. Tagad mēs šajā dienā atzīmējam Melnās kafijas vakaru, bet ar kafiju tam ir tikai pavisam neliela saistība. Lasīt vairāk…

30. novembris – Melnās kafijas vakars

Gada patriotiskāko mēnesi noslēdzot, 30.novembrī Pļaviņu novada ģimnāzijas skolēni kopā ar skolotājām Ivetu Krastiņu un Silgu Stučku devās uz Nacionālās aizsardzības akadēmiju (NAA), lai piedalītos tradicionālajā Melnās kafijas vakarā. Tas ir piemiņas vakars 14 kadetiem, kuri krita Brīvības cīņu kaujās 1919. gada novembrī. Lasīt vairāk…

Melnās kafijas vakars

30.novembris Latvijas vēsturē ir diena, kad 1919.gadā aizsākās Melnās kafijas vakara tradīcija. Tā dzima toreizējā Kara skolā Rīgā. Šajā dienā tiek pieminēti varonīgie 14 kadeti, kuri atdeva savas dzīvības Brīvības cīņās par Latvijas valsti.
Lasi vairāk

Melnās kafijas vakars Latvijas Nacionālajā aizsardzības akadēmijā

_DSC0045

2016. gada 30. novembrī  Latvijas Nacionālajā aizsardzības akadēmijā notika Melnās kafijas vakars, kad tiek turpināta tradīcija, kas aizsākās 1919. gada 30. novembrī un tiek godināti Brīvības cīņās kritušie 14 Latvijas Kara skolas kadeti.

Pļaviņu novada ģimnāzijas skolēni var būt lepni un pagodināti, ka mēs šogad saņēmām Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas rektora Georga Kerlina ielūgumu uz Melnās kafijas vakaru. Mums bija vienreizēja iespēja klātienē tikties ar Latvijas Valsts prezidentu Raimondu Vējoni, Aizsardzības ministru un mūsu novadnieku Raimondu Bergmani, Latvijas  NBS komandieri ģenerālleitnantu Raimondu Graubi, Latvijas Ģenerāļu kluba valdes priekšsēdētāju viceadmirāli Gaidi Andreju Zeibotu, Latviešu virsnieku apvienības priekšsēdētāju atvaļināto kapteini Alekseju Ozoliņu, NAA kadetiem un citiem uzaicinātajiem viesiem. Jāteic, ka mēs esam vienīgā skola Latvijā, kur notiek Melnās kafijas vakars.

Svinīgā pasākuma dalībnieku – mūsu skolas skolēnu iespaidi:

Visvairāk no šī Melnās kafijas vakara man palika atmiņā ģenerāļa Mārtiņa Hartmaņa Goda zobena ieguvēja labākā Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas absolventa kadeta leitnanta Rūdolfa Bērziņa uzruna un svinīgās dziesmas dziedāšana kopā ar citām militārpersonām. Pasākumā guvu patīkamus iespaidus. (Diāna Bariņa, 12.klase)

Patīkamā un patriotiskā gaisotnē satiku kadetus – Latvijas nākamos aizstāvjus, kā arī valsts augstākās amatpersonas. Vakara gaitā patika vīru kopas „Vilki” sagatavotie muzikālie priekšnesumi. (Annija  Bērziņa, 10.klase)

No Melnās kafijas vakara guvu patīkamus iespaidus – ļoti patika! Tā bija lieliska iespēja uzzināt par mācībām no paša audzēkņa skatu punkta, kā arī nofotografēties  ar Latvijas Valsts prezidentu Raimondu Vējoni. (Karīna Davidova, 9.a klase)

Vakara gaitā klausījāmies godājamu personu  uzrunas, pieminējām karā kritušos kadetus un dziedājām latviešu strēlnieku dziesmas, kas deva patriotisku sajūtu. Uztraukumam nebija pamata. (Karolīna Gulbinska, 12.klase)

Esot blakus kadetiem un mūsu valsts augstākajām amatpersonām, kā arī vienojoties kopīgās karavīru dziesmās, varējām baudīt šo vakaru. Esot Latvijas Nacionālajā aizsardzības akadēmijā,es izjutu patiesu cieņu un mīlestību par savu dzimteni un tās aizstāvjiem. (Līga Jankalāne, 9.a klase)

Melnās kafijas vakars bija mirklis pārdomām… Pārdomām par to, ka mēs nevaram sūdzēties pār mūsu valsti, jo kādreiz Latvijā dzīvojošie cilvēki piedzīvoja ļoti smagu laiku. Emocijas bija pacilātas, jo mūsu valstī ir ļoti daudzi, kuri ir gatavi aizstāvēt Latviju jebkurā brīdī. (Beāte Kaņepēja, 9.b klase)

Jau ierodoties pasākuma vietā un ieraugot pirmos kadetus, jutos tā, it kā vajadzētu iztaisnot muguru un sākt soļot ierindas skates solī. Latvijas Nacionālā aizsardzības akadēmija – nopietna stingri uzraudzīta vieta, bet kadeti – atsaucīgi, jauki, vienoti… Liels gods bija atrasties tieši tajā laikā un vietā. (Enia Kaņepēja, 9.b klase)

Iespaidi par Melnās kafijas vakaru ir pozitīvi. Visa vakara garumā bija jūtama patriotiska un pozitīva gaisotne, kā arī radās iespēja paspiest roku mūsu valsts prezidentam Raimondam Vējonim un Aizsardzības ministram Raimondam Bergmanim, kas bija ļoti pagodinoši, jo ikdienā netiekos ar tik augsti stāvošām valsts amatpersonām. (Gints Kapteinis, 11.klase)

Sajūtas bija satriecošas, jo mūs visus gaidīja nezināmais. Interesanti bija uzzināt visu par kadetu ikdienu un pašu acīm redzēt kādos apstākļos viņi dzīvo. (Laura Krūmiņa, 12.klase)

Melnās kafijas vakarā patika pilnīgi viss. Sākot ar svinīgo atmosfēru, muzikālajiem priekšnesumiem, kopā dziedāšanu un valsts amatpersonu runām. (Lineta  Lauva, 9.a klase)

Braucot uz Melnās kafijas vakaru, biju ļoti satraukta par mūsu muzikālo priekšnesumu, bet ierodoties biju tik ļoti pārņemta ar atmosfēru, ka uztraukums pazuda. Kopumā biju ļoti pārsteigta par silto uzņemšanu. (Viviāna Nikaļuka, 8.a klase)

Piedzīvotās emocijas ir neaprakstāmas, jo pirmo reizi vienkopus redzēju tik daudz karavīru. Bija lepnums par to, ka mēs esam vienīgā skola Latvijā, kurai ir dota iespēja piedalīties Melnās kafijas vakarā. (Diāna Pauniņa, 12.klase)

Melnās kafijas vakarā guvu vairākas atziņas. Atmiņā īpaši spilgti palika Nacionālās aizsardzības akadēmijas labākā kadeta teiktais: ”Lai Latvija būtu stipra – mums par problēmām nav jāuztraucas, radot vēl vairāk bailes, taču problēmas ir jārisina, jābūt drošiem un pārliecinātiem par sevi. Tikai tad spēsim pastāvēt par Latviju un sargāt mūsu tēvzemi.”  (Rēzija Līna Upeniece, 10.klase)

Pirmo reizi esot Melnās kafijas vakarā, bija neliels uztraukums, taču vakara gaitā to izkliedēja svinīgs noskaņojums. Līdz šim nekad nebiju nogaršojusi miežu kafiju, piekožot klāt rupjmaizi ar marmelādi – ļoti gardi! (Sintija Upeniece, 12.klase)

 Jutos lepna, ka mūsu skolu un novadu savā uzrunā pieminēja Latvijas Valsts prezidents Raimonds Vējonis un Aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis. Bija interesanti, jo daudzas valsts amatpersonas pirmo reizi redzēju klātienē. (Viktorija Vīksna, 9.a klase)

Šīs emocijas, kas valda Melnās kafijas vakarā, ir pielīdzināmas 18. novembrim. Klausoties valsts amatpersonu un karavīru emociju pilnajās runās, patiešām izjutu lielu cieņu pret savu valsti, pret kadetiem, kas krita aizstāvot mūsu zemi un mīlestību pret Latviju, latviešu valodu un visu, kas ir mūsu. (Kārlis Rolands Ziemelis, 12.klase)

Pēc manām domām, Melnās kafijas vakars bija ļoti interesants un izdevies. Ja būtu iespēja, tad noteikti vēlreiz dotos šādā pasākumā. (Kristaps Kristiāns Kuciņš, 8.a klase)

Paldies visiem šī gada Melnās kafijas vakara dalībniekiem, bet citiem iesaku kaut reizi dzīvē izmantot iespēju un piedalīties šādā pasākumā. Emocijas, kas valdīja, bija neaprakstāmas, bet vakara gaitā dzirdētie domu graudi, atziņas un patriotisma sajūtas vēl ilgi liks aizdomāties par Latviju – tās  brīvības cīnītājiem un mūsdienu Latvijas karavīriem.

Paldies mūsu atbalstītājiem SIA „Liepkalni” , Pļaviņu Tūrisma informācijas centram un Pļaviņu novada domei par sarūpētajām dāvanām! Skolotājai Ivetai Krastiņai, jaunsargu instruktoram Imantam Kravalim un Pļaviņu novada ģimnāzijai par iespēju pārstāvēt skolu Melnās kafijas vakarā Rīgā Nacionālās aizsardzības akadēmijā!

Rēzija Līna Upeniece, Pļaviņu novada ģimnāzijas 10.klases skolniece

Ielūgums

Novembra mēnesis, kad svinam Latvijas valstij un tautai nozīmīgus svētkus, vienmēr beidzas ar skaistu tradīciju, kuras nosaukums ir Melnās kafijas vakars. Šo tradīciju kopjam arī Pļaviņu novada ģimnāzijā.
Šogad esam pagodināti ar ielūgumu piedalīties Melnās kafijas vakarā Nacionālās Aizsardzības akadēmijā:

Dieviņš mani deva,
Māte audzināja,
Laime mani novēlēja
Lielu kara vīru.
/Latviešu tautas dziesma/

Melnā kafijas vakara tradīcija aizsākās 1919. gada 30.novembrī, godinot Brīvības cīņās kritušos Latvijas Kara skolas kadetus.

 Lūdzam Jūs pagodināt ar savu klātbūtni Melnās kafijas vakaru Latvijas Nacionālajā aizsardzības akadēmijā, kas notiks
š.g. 30.novembrī plkst.18.00.

logo

NAA rektors
Pulkvežleitnants G.Kerlins

Iveta Krastiņa, vēstures skolotāja

Melnās kafijas vakars

IMG_6447Ik gadu 30. novembrī Latvijas Nacionālā aizsardzības akadēmija rīko Melnās kafijas vakaru par godu 1919. gada Brīvības cīņās kritušos, 14 kadetus. Šis pasākums mūsu skolā ir tradīcija jau kopš 2003. gada, kad tas aizsākās kā viens no pasākumiem skolas politklubam, ko vadīja vēstures skolotāja Edīte Kupča. Arī šogad 22 skolēni no 8.-12.klasēm, skolotājas Ivetas Krastiņas pavadībā, izmantoja iespēju doties uz Rīgu, lai piedalītos šajā pasākumā. Dienu iesākām dodoties uz  Kara muzeju, kurā nedaudz vairāk iepazināmies ar Latvijas tautas un valsts vēsturi. Pēc muzeja apmeklējuma, devāmies uz Brīvības pieminekli, lai pie tā noliktu ziedus. Bijām gaidījuši, ka pie pieminekļa goda sardzē stāvēs mūsu skolas absolvents Dagnis Stučka, tomēr viņa sardzes laiks bija daudz vēlāk…. Tālāk ceļš mūs veda uz Nacionālās Aizsardzības akadēmiju, kur norisinājās galvenais pasākums – Melnās kafijas vakars. Pasākums iesākās ar Vakara jundu, kas bija Brīvības cīņās kritušo kadetu piemiņas brīdis. Kā jau ierasts, arī šogad tikai pasniegts Latvijas armijas ģenerāļa un Lāčplēša Kara ordeņa kavaliera Mārtiņa Hartmaņa Goda zobens labākajam akadēmijas absolventam. Pēc Vakara jundas, visus viesus un kadetus aicināja uz NAA Tradīciju zāli, lai  pie kopēja galda ar miežu kafiju, rupjmaizi un  marmelādi, atcerētos Brīvības cīņas, dalītos pārdomās par mūsdienu karavīru un tā lomu sabiedrībā,kā arī dziedātu dziesmas. Par viesmīlīgo uzņemšanu pateicāmies gan ar vārdiem, kā arī dāvinājām maizes klaipiņus un grāmatas”Pļaviņu novads” un „Atmiņu Daugava”, kuras mums laipni atvēlēja Pļaviņu novada dome. Daži no mums šo pasākumu bija apmeklējuši jau iepriekš, bet citiem šī bija pirmā pieredze, tāpēc gribam nedaudz dalīties savās pārdomās un izjūtās par Melnās kafijas vakaru: “30. novembris-liekas auksts un vējains laiks, taču šo laiku es mūžam atcerēšos ar siltas kafijas smaržu un atmiņām par mūsu tautas nozīmīgāko vēstures posmu 20.gs sākumā. Melnajā kafijas vakarā šogad piedalos pirmo reizi un tas, protams, kā jau iesācējam, pasākums, kas manī raisīja dažādas emocijas un domas. Biju ļoti apmierināta par  Latvijas Nacionālās Aizsardzības akadēmijas viesmīlību. Pēc garā ceļa, ciemiņi mūs sildīja ar karstu tēju un cienāja ar  smalkmaizītēm.  Pirmo reizi  baudīju miežu kafiju, klāt piekožot  rupjmaizi ar marmelādi. Ļoti gardi! Bet vairāk par visu patika pasākumā valdošais patriotisma gars, kad  kopā ar kadetiem un citiem karavīriem dziedājām latviešu strēlnieku dziesmas, klausījāmies ministru un citu godājamu personu uzrunas. Esmu ļoti priecīga par šo  vakaru. Esmu ieguvusi pieredzi par visu Melnās kafijas vakara norisi, kā arī papildināju savas zināšanas par Latvijas vēsturi. Ar lielu prieku un gandarījumu Melnajā kafijas vakarā piedalīšos arī nākamgad!”

Diāna Bariņa, 10. klase

“Arī man Melnās kafijas vakars ir ļoti īpašs pasākums, jo tajā piedalos pirmo reizi. No sākuma jutos kā 18. novembrī, taču šoreiz patriotisma gars sita daudz augstāku vilni. Protams, biju nedaudz uztraucies taču šo uztraukumu izkliedēja svinīgais noskaņojums. Arī man patika miežu kafija un marmelāde ar rupjmaizi, ko baudīju ar lielu prieku. Visvairāk no dziedātajām dziesmām patika NAA himna „Latvju kareivjiem”. Es ieguvu jaunas zināšanas par Latvijas vēsturi un tiešām biju pārsteigts par to, cik daudz labu komentāru nāca no apkārtējām personām par mūsu skolu. Nākamgad noteikti atkārtošu šo tradīciju.”

Rolands Kārlis Ziemelis, 10. klase

     “Sākotnēji nejutu īpašu pārliecību par to, vai vēlos doties, jo domāju, ka pasākums būs garlaicīgs un bez mums tur būs vēl tikai pāris cilvēku, bet tomēr tā nebija. Patriotisma sajūta pārņema mani no matu galiņiem, līdz papēžiem.Noteikti nenožēloju, ka aizbraucu, un to noteikti darīšu arī nākamgad. Iesaku ikvienam  kaut reizi paviesoties Melnās kafijas vakarā.”

Zane Čipāne, 8.a klase

  “Melnās kafijas vakaru apmeklējām pirmo reizi. Sākumā, kā jau nepieredzējušiem dalībniekiem, bija neliels uztraukums, bat ar laiku iejutāmies un izbaudījām pasākumu pilnībā. Sēžot pie garajiem galdiem, blakus karavīriem un valsts varas pārstāvjiem, klausoties viņu emociju pilnās runas, kopīgi dziedot dziesmas un sajūtot melnās kafijas aromātu, radās vēl nepieredzētas sajūtas- liela cieņa pret savu valsti, pret kadetiem, kas krita aizstāvot mūsu tēvzemi un mīlestība pret Latviju, latviešiem, latviešu valodu un visu, kas ir mūsu. Šis pasākums deva vēl nebijušu pieredzi, un nākošgad, ja būs iespēja, noteikti brauksim atkal!”

Letīcija Janoviča un Viktorija Samanta Mateša, 8.b klase

       Atceros to reizi, kad mācījos vēl 9. klasē, toreiz kopā ar klasesbiedreni Sintiju Silagaili bijām pašas jaunākās no visas skolas grupas, kas devās uz Melnās kafijas vakaru NAA, Rīgā. Bija diezgan bailīgas domas galvā, jo es nezināju, kā viss notiek, ko tur dara, biju neziņā par visa pasākuma ideju, taču mani vadīja patriotisma jūtas, es zināju, ka nekādi šķēršļi nebūs par iemeslu, lai es neaizbrauktu un nepiedalītos Melnās kafijas vakarā, neuzzinātu tā rašanās vēsturi un nozīmi mūsdienās. Nu jau šogad ir ceturtais gads, kad piedalos un ar lielāko prieku dodos uz Melnās kafijas vakaru .Atceros, kad draugi man jautāja – kāpēc es braucu, kāpēc es piesakos palīdzēt skolotājai organizēt šo vakaru, man taču par to neko nedos, man nepaaugstinās skolā atzīmi vēsturē vai kādā citā mācību priekšmetā, bet kāpēc? Mana atbilde ir pavisam vienkārša, bez jebkādiem gudriem argumentiem – es to daru, jo es izjūtu cieņu, lepnumu un patriotismu pret ikvienu no šiem cilvēkiem, kas ir atdevuši savas dzīvības, lai manu radu paaudzes spētu dzīvot brīvā zemē, brīvā Latvijā! Tās sajūtas – karsti kūpošas kafijas aromāts, ievārījums, Latvijas viens no lepnumiem – rupjmaize, kas cepta pēc mūsu senču tradīcijām, un sarunas. Sarunas par piederību un lepnums par savu zemi. Jebkurš izsakās, vecumam un statusam tur nav nozīmes. Un tas ir noticis ar mani, es tur esmu bijusi, izbaudījusi, un ar godu varu teikt – mūsos ir spēks! Esmu lepna par savu zemi un tās tautu!

Viktorija Minajeva, 12. klase

Paldies visiem, kas piedalījās un rīkoja Melnās kafijas vakaru. Uz tikšanos nākošgad!

Zane Čipāne 8.a klase

Melnās kafijas vakars

Nacionālā Aizsardzības akadēmija katru gadu 30.novembrī turpina Latvijas pirmās brīvvalsts laikā Latvijas Kara skolas aizsākto Melnās kafijas vakara tradīciju. Mūsu skolā Melnās kafijas vakars aizsākās 2003.gadā. Šogad, 10 gadu jubilejas reizē, izmantojām īpašo iespēju viesoties Nacionālās Aizsardzības akadēmijā.

Dienas sākumā devāmies uz Brāļu kapiem Rīgā, kur mūs sagaidīja un ieskatu Brāļu kapu tapšanas vēsturē sniedza mūsu skolas absolvents Kaspars Zaltāns. Apmeklējot mūsu izcilā latviešu tēlnieka Kārļa Zāles veidoto arhitektūras ansambli, nolikām ziedus un aizdedzām svecītes visiem tur zemes klēpī guldītajiem cīnītājiem.

Tālāk mūsu ceļš veda uz Nacionālo Aizsardzības akadēmiju, kur notika centrālais pasākums – Melnās kafijas vakars, kas iesākās ar Vakara jundu, kas bija Brīvības cīņās kritušo jauno kadetu piemiņai veltīts mirklis. Kā jau katru gadu, arī šogad tikai pasniegts Latvijas armijas ģenerāļa un Lāčplēša Kara ordeņa kavaliera Mārtiņa Hartmaņa Goda zobens labākajam akadēmijas absolventam. Šogad par labāko akadēmijas absolventu atzīts leitnants Staņislavs Kapustins.

Pēc Vakara jundas devāmies uz NAA tradīciju zāli, kur kopā ar akadēmijas kadetiem un viņu pasniedzējiem, kā arī uzaicinātajiem viesiem baudījām miežu kafiju, rupjmaizi ar marmelādi, dziedājām karavīru dziesmas…

Savās pārdomās par tālajiem 1919.gada Brīvības cīņu notikumiem, par karavīra lomu dažādos vēstures laika posmos dalījās Aizsardzības ministrs A. Pabriks, NBS komandieris ģenerālleitnants R. Graube, Virsnieku apvienības pārstāvji, NAA rektors pulkvedis E.Leščinskis.

Savu paldies par īpašo pagodinājumu būt Melnās kafijas vakarā Nacionālās Aizsardzības akadēmijā, mēs izteicām gan vārdos, gan pasniedzot rupjmaizi un grāmatas par mūsu novadu.

Paldies visiem 10. – 12.klašu skolēniem, kuri organizēja un piedalījās Melnās kafijas vakarā!

12.klases skolniece Guna Pujāte

Melnās kafijas vakars

Melnās kafijas vakarā Latvijas Nacionālās Aizsardzības akadēmijā 2011.gada 30.novembrī

Melnās kafijas vakarā Latvijas Nacionālās Aizsardzības akadēmijā 2011.gada 30.novembrī

Melnās kafijas vakara tradīcijas aizsākums meklējams pirmās Latvijas brīvvalsts laikā 1919.gada oktobrī. Kara skolā mācībām bija jāsākas 7.oktobrī, bet to apturēja Bermonta armijas uzbrukums Rīgai. Kaujās tika iesaistīti visi 170 Kara skolas audzēkņi – kadeti. Kadetu drosme izpaudās cīņās Rīgā pie Daugavas tiltiem un Vareļos pie Jelgavas, kur dzīvību zaudēja 14 Kara skolas kadeti.

Melnās kafijas vakars, pieminot Brīvības cīņās kritušos kadetus, Latvijas Nacionālajā Aizsardzības akadēmijā tiek rīkots kopš 1993.gada ik gadu 30.novembrī. Šo tradīciju 1992.gada 13.februārī dibinātā Nacionālā Aizsardzības akadēmija ir mantojusi no savas priekšteces Latvijas brīvvalsts laikā dibinātās – Latvijas Kara skolas.

Mūsu skola šo tradīciju aizsāka 2003.gadā, pateicoties vēstures skolotājas Edītes Kupčas un jauniešu politkluba iniciatīvai.

Arī šogad 30.novembrī – Melnās kafijas vakars – tiksimies 16.00.

30.novembris – Melnās kafijas vakars

Melnās kafijas vakars, Pļaviņu novada ģimnāzija Melnās kafijas vakars – Brīvības cīnītāju atceres pasākums. Notikums, kurš ikreiz liek padomāt par to, kādas ir mūsu vērtības.

Pļaviņu novada ģimnāzijā šāds atceres pasākums notiek jau vairākus gadus. Melnās kafijas vakars kļuvis par ikgadēju tradīciju, kuras aizsācēja ir bijusī vēstures skolotāja Edīte Kupča, bet šobrīd šo tradīciju kopj un turpina vēstures skolotāja Iveta Krastiņa. Iepriekšējos gados Brīvības cīnītāju atceres pasākumā piedalījāmies mūsu skolā, bet šogad Pļaviņu novada ģimnāzijas vidusskolēniem bija lieliska iespēja doties uz Nacionālās Aizsardzības akadēmiju un šajā atceres dienā būt kopā ar NAA kadetiem, virsniekiem un LR prezidentu.

Nacionālajā Aizsardzības akadēmijā katru gadu 30.novembrī turpina Latvijas pirmās brīvvalsts laikā Latvijas Kara skolas aizsākto Melnās kafijas vakara tradīciju.

Visas dienas garumā piedalījāmies Brīvības cīņu dalībniekiem veltītajos pasākumos. Dienas pirmajā pusē devāmies uz Vareļiem, netālu no Jelgavas, kur izveidots piemiņas monuments par godu kritušajiem Latvijas Kara skolas kadetiem. Vareļos, kopā ar NAA pirmā kursa kadetiem, nolikām ziedus un aizdedzām svecītes kritušo piemiņai. Tālāk mūsu ceļš veda uz Nacionālo Aizsardzības akadēmiju, kur notika pasākuma galvenā daļa.

Lasīt vairāk

Melnās kafijas vakars

Mārtiņš Zemturis

Otrdien, 30. novembrī, pieminot Brīvības cīņās kritušos, tika aizvadīts Melnās kafijas vakars, kurš, pateicoties mūsu skolas bijušajai vēstures skolotājai Edītei Kupčai, kā tradīcija mūsu skolā notika arī šogad.

Tradīcija rīkot „Melnās kafijas vakaru” mantota no pirmās Latvijas brīvvalsts laikā dibinātās Kara skolas, kad kaujās pret Bermontu tika iesaistīti visi 170 Kara skolas audzēkņi, kas varonīgi cīnījās pret bermontiešiem Rīgā un Vareļos.

Kad pēc Bermonta armijas sakāves 1919.gada 30.novembrī kadeti atgriezās Kara skolā, izsalkušajiem un nosalušajiem jauniešiem vakariņās bija tikai rupjmaize, miežu kafija un marmelāde. Šīs vakariņas nosauca par „Melnās kafijas vakaru” un vēlāk Kara skola tās organizēja katru gadu, pieminot kritušos biedrus.

Vakariņas tika aizvadītas cieņpilnā brīvā gaisotnē, sveču izgaismotā un patriotisku jūtu piepildītā telpā, kur vakariņotājiem piebiedrojās un pieredzē dalījās trīs militāras personas: Kristaps Mednis, Einārs Staņislavskis un Oskars Lauciņš, katrs ar savām zināšanām un sasniegumiem militārajā jomā.

Īpaša pateicība sakāma galvenajai vakariņu organizatorei – Ivetai Krastiņai, par iespēju apliecināt cieņu pret savu valsti un tiem, kas to aizstāvēja.

Tradīciju turpinot, visiem interesentiem būs iespēja piedalīties šajā pasākumā arī nākamgad.