Pïaviòu novada ìimnâzija - skolas çka

Pïaviòu novada ìimnâzija - logo

Raksti ar atslēgvārdu: ekoskola

Dzīve bez atkritumiem

15. aprīlī Pļaviņu vidusskolas 8.a klase devās uz Pļaviņu bibliotēku, lai klausītos bezatkritumu kustības Zero Waste Latvija lekciju un piedalītos meistarklasē “Aprites ekonomika – kā iet līdzi pārmaiņām?”. Meistarklasē tapa auduma maisiņi, kaķu un suņu rotaļlietas no lietotiem T – krekliem.

Lasīt vairāk

Vides dienas martā

21. martā pasaulē atzīmē Starptautisko Meža dienu. Šī gada sauklis “Meži un inovācijas – jauni risinājumi labākai pasaulei”.

Meža resursu saglabāšana un ilgtspējīga izmantošana ir viens no labākajiem veidiem, kā rūpēties par planētu un mums pašiem. Ir būtiski nodrošināt mežu veselību, tādējādi gādājot gan par cilvēku iztiku, gan bioloģisko daudzveidību un veselīgu apkārtējo vidi. Mēs, 4.a klases skolēni un vecāki, vēlamies putniem dot jaunas mājas, tādēļ izgatavojām putnu būrus. Putnu būrus uzstādīsim pie savām mājām.

Pasaules Ūdens diena katru gadu tiek svinēta 22. martā. Šogad Ūdens dienas moto – “Ūdens mieram”. Šī diena ir starptautiskas svinības un iespēja aicināt ikvienu pievērst uzmanību ūdens resursu nozīmei un ilgtspējīgai apsaimniekošanai, mudinot sabiedrību domāt ne vien par savas, bet arī nākamo paaudžu veselību un izdzīvošanas iespējām. Mēs, 3.a klase, šoreiz ūdeni iepazinām teikās, tautasdziesmās un sakāmvārdos.

Pļaviņu vidusskolas Ekopadome aicina pievienoties akcijai Zemes stunda. Tā norisināsies 23. martā, kad plkst. 20.30 ikviens iedzīvotājs, pašvaldība, uzņēmums vai organizācija ir aicināta veltīt vienu stundu Zemei. Tas ir brīdis, kad cilvēki visā pasaulē simboliski izslēdz gaismas uz vienu stundu, lai kopā radītu retu vienotības brīdi, kas apvieno pasauli, izceļot dabas izzušanas un klimata krīzi globālā mērogā un iedvesmojot arī citus rīkoties un iestāties par steidzamām pārmaiņām.

Pļaviņu vidusskolas sesto klašu skolēni iepazīst mežu un dabas vērtības

2023. gada septembrī sesto klašu skolēni piedalījās AS „Latvijas valsts meži” rīkotajā Meža ekspedīcijā Tomē, Ogres novadā, bet šī gada 19. februārī devās uz Pļaviņu bibliotēku, kur Dabas aizsardzības pārvaldes dabas izglītības centra “Rāzna” vadītāja Regīna Indriķe iepazīstināja skolēnus ar īpaši aizsargājamām teritorijām Latvijā.

Lasīt vairāk

Silto džemperu diena – “Mana rīcība klimata labā!”

Jau devīto gadu pēc kārtas Latvijā notika akcija “Silto džemperu diena”. Tās mērķis- izglītot sabiedrību par klimata pārmaiņām un veicināt videi, klimatam draudzīgāku paradumu veidošanos.
Ar saukli “Mana rīcība klimata labā!” tiek atgādināts, ka darot arī ikdienā mazas lietas vides labā, mēs patiesībā izdarām daudz un parādām savu attieksmi pret vidi, kurā dzīvojam. Enerģijas cenu kāpums, ilgstoši sausuma periodi, plūdi un citi izaicinājumi parāda, ka mums ir jāievieš pārmaiņas ierastajās darbībās un aktīvāk jāsamazina cilvēku atstātās pēdas nospiedums dabā. To var panākt biežāk braucot ar velosipēdu vai dodoties pastaigās vai izvēloties vietējos, bioloģiski audzētos produktus.
Atbalstot šo iniciatīvu, šogad mūsu skolas skolēni radošajās pēcpusdienās skolas bibliotēkā uz improvizētiem kartona džemperīšiem zīmējumā attēloja savu rīcību klimata pārmaiņu mazināšanai. Klases stundās tika izspēlēts improvizācijas teātris “Klimatam draudzīgs pārsteiguma mielasts”, spēlēta ģeogrāfiska spēle – “Ēd lokāli – domā globāli!”, tika pētīti pārtikas kilometri, diskutēts par transporta līdzekļu ietekmi uz klimatu, pievērsta uzmanība tam, kā ikdienā iepirkšanās paradumi ietekmē klimatu. Sarunās tika secināts, ka, tuvojoties Valentīna dienai, ir vēlme kādu iepriecināt ar šokolādi vai zemenēm, tādēļ turpinājumā tika atklāti godīgas tirdzniecības pamatprincipi un ekomarķējuma nozīme.

Mitrāji un cilvēku labbūtība

Pasaules mitrāju diena ir globāla izglītojoša kampaņa, ko atzīmē katru gadu 2. februārī, lai uzsvērtu mitrāju vērtību. Šī diena arī iezīmē gadadienu Ramsāres konvencijai par mitrājiem, kas tika pieņemta 1971. gadā, pašreiz kopumā iesaistot 172 valstis.

Mitrāji sniedz cilvēkiem būtiskus pakalpojumus, piemēram, nodrošina ūdens filtrēšanu, saldūdens pieejamību, pasargā mūs no vētrām un plūdiem, kā arī uztur bioloģisko daudzveidību un oglekļa fiksāciju. Mitrāji izzūd trīs reizes ātrāk nekā meži, un vairāk nekā 35% mitrāju ir degradēti vai zaudēti kopš 1970. gada. Diemžēl šis zaudējums turpina pieaugt.

Pasaules mitrāju dienas mērķis ir palielināt sabiedrības izpratni par to, cik daudz mitrāji sniedz cilvēces un planētas labā, un veicināt to saglabāšanu, saprātīgu izmantošanu un atjaunošanu.

Mēs, Pļaviņu vidusskolas piekto klašu skolēni, mācāmies pieņemt apdomīgus lēmumus, rūpējoties par ūdens tīrību, izvēloties videi draudzīgu sadzīves ķīmiju un izturoties saudzīgi pret mitrāju augiem, dzīvniekiem, kā arī izglītojamies paši un izglītojam citus. Un aicinām visus ekskursijā uz kādu no tuvējiem mitrājiem!

Pasaules pārtikas diena 2023

IMG-20231016-WA0006 20231016_093325

Šī gada Pasaules pārtikas dienas tēma ir „Ūdens ir dzīvība, ūdens ir pārtika. Neatstāj nevienu aiz sevis”, liekot uzsvaru uz tīra ūdens nozīmi un tā saglabāšanu.

Lasīt vairāk

Ekoskolu apbalvošanas ceremonija

20230913_134832

13. septembrī, Latvijas Nacionālās bibliotēkas Ziedoņa zālē notika ikgadējā Ekoskolu apbalvojumu pasniegšana. Šogad 96 izglītības iestādes saņēma prestižo starptautisko Zaļo karogu, tostarp piecām izglītības iestādēm tika piešķirts augstākais programmas apbalvojums Ekoskolu vēstnieka statuss, 43 – ieguva Latvijas Ekoskolas sertifikātu.
Pļaviņu vidusskola desmito reizi ieguva Zaļo karogu.

Lasīt vairāk

Taupīgi risinājumi mūsu ikdienā

Marta mēnesī IKEA aicināja 1.- 6.klases skolēnus piedalīties konkursā “Taupīgi risinājumi mūsu ikdienā”. Pēc nolikuma tapa 1 minūti garš video, kur mēs dalījāmies pieredzē par resursu taupīšanu mūsu klasē. Prezentēšana, filmēšana un montēšana deva jaunu pieredzi.
Bijām patīkami pārsteigti, saņemot pārsteiguma balvu – Zviedrijas saldo kārumu!

4.a klases kolektīvs

Zemes stunda

Simboliski izslēdzot apgaismoju Sidnejā 2007. gadā, Zemes stunda ir kļuvusi par vienu no pasaules lielākajām vides akcijām. Zemes stunda jau 15 gadus iedvesmo indivīdus, uzņēmumus un organizācijas 190 valstīs un teritorijās rīkoties klimata pārmaiņu un dabas daudzveidības samazināšanās novēršanai.

Lasīt vairāk

Ūdens diena

“Esi pārmaiņas, kuras Tu vēlies redzēt pasaulē”.

Pasaules Ūdens diena katru gadu tiek svinēta 22. martā. Tā akcentē ūdens nozīmi cilvēka dzīvē, tā patieso vērtību un to, kā mēs visi kopā varam labāk aizsargāt šo vitāli svarīgo resursu, jo piesārņojums daudzviet rada milzu izaicinājumus nodrošināt cilvēka pamatvajadzību pēc tīra ūdens. Pēc Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) iniciatīvas tā pirmo reizi visā pasaulē tika atzīmēta 1993. gadā. Šī diena ir starptautiskas svinības un iespēja aicināt ikvienu pievērst uzmanību ūdens resursu nozīmei un ilgtspējīgai apsaimniekošanai, mudinot sabiedrību domāt ne vien par savas, bet arī nākamo paaudžu veselību un izdzīvošanas iespējām. Latvijā šo dienu atzīmē kopš 1996. gada.
Mēs 2. a klases skolēni ļāvāmies jautrajiem eksperimentiem ar ūdeni, paldies dabaszinību skolotājai Ivetai Briedei, ka parādīja mums ūdeni un ūdens īpašības, dažādus eksperimentus – ačgārnie burti, nedziestošā svece, caurais maisiņš, viļņi ūdens glāzē. Mums vislielāko prieku radīja ūdens skaņa, jutāmies kā mazā orķestrī, arī iejutāmies mākslinieku ādā gleznojot hromatogrāfijas stilā.
Skolēnu emocijas pēc nodarbības –
Roberts: “Man ļoti patika glāžu eksperiments un durt maisiņā!”
Renāte: “Bija ļoti forši, gribētu biežāk tā!”
Edvards: “Šī bija labākā stunda!”
Mēs aicinām visus būt zinātkāriem un iepazīt ūdeni, taupiet to, nepiesārņojiet! Un atcerieties, ka nav nekā labāka par tīru dzeramo ūdeni. Vai Tev jau ir sava ūdens pudele?

2. a klase un klases audzinātāja Santa