Starptautiskā 112 diena

112

Ik gadu 11.februārī visā Eiropas Savienībā (ES) tiek atzīmēta vienotā ārkārtas palīdzības izsaukumu numura 112 diena. Šīs dienas mērķis ir veicināt sabiedrības informētību par to, ka, zvanot uz tālruni 112, iespējams saņemt operatīvo dienestu palīdzību visās ES valstīs. ES Padome 1991.gada 11.februārī pieņēma likumu par 112 numura izveidošanu.  Latvijā vienotais ārkārtas palīdzības izsaukumu numurs 112 darbojas jau 19 gadus. Šīs dienas ietvaros Pļaviņu novada ģimnāzijā Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD)  Pļaviņu posteņa komandieris Ingus Krasovskis informēja  9.-12 klašu audzēkņus par rīcību dažādu apdraudējumu gadījumā.

I. Krasovskis pastātīja  par to, kādos gadījumos jāzvana uz 112 numuru, piemēram, ja izcēlies ugunsgrēks, apdraudēta cilvēku dzīvība vai veselība, noticis ceļu satiksmes negadījums, jūtama gāzes smaka u.c. Visā ES uz tālruni 112 var zvanīt bez maksas, no jebkura telefona, arī bez sim kartes. Pļaviņu posteņa komandieris jauniešiem stāstīja, kā rīkoties apdraudējuma gadījumā. Apdraudējuma gadījumā visā valstī tiek iedarbinātas trauksmes sirēnas. Tās uzstādītas tikai pilsētās un vienas sirēnas raidītais skaņas signāls ir 1,5 kilometru rādiusā. Apdraudējuma gadījumā ieslēdz TV vai radio un seko turpmākajiem paziņojumiem, nezvani bez vajadzības operatīvajiem dienestiem, lai saņemtu vēl kādu ‘’papildus’’ informāciju par notikušo. Klausītāji uzzināja , kā rīkoties negaisa laikā, ugunsgrēkā, elektrības piegādes traucējumu laikā, kā arī plūdu laikā, kas, iespējams, jau  tuvojas. Skolēniem ir svarīgi zināt, ka evakuējoties apdraudējuma laikā, līdzi  jāņem nauda, dokumenti, sakaru līdzekļi. Atceries, ja esi piezvanījis uz 112 numuru, tad pasaki, kāda nelaime ir notikusi, nosauc negadījuma vietas adresi, noteikti nosauc ne tikai ielas nosaukumu un mājas numuru, bet arī pilsētu, kurā nelaime notikusi!

Informatīvie materiāli no lekcijas pieejami skolas bibliotēkā.

Zvaniet uz tālruņa numuru 112, ja pastāv briesmas Jūsu vai apkārtējo veselībai, dzīvībai, drošībai.

Preses ministrija