1949.gada 25.marts

vagonsŠķiršanās sāpes, bezspēcība pārspēka priekšā, šoks, neaizsargātība, neizpratne, bailes…
25. marta deportācijas- Latvijas PSR iedzīvotāju  izsūtīšana uz PSRS attālajiem rajoniem. Šim prettiesiskajam pasākumam vajadzēja iznīcināt ekonomiski spēcīgās zemnieku saimniecības, apspiest iedzīvotāju pretošanos un veicināt piespiedu lauksaimniecības kolektivizāciju. 1949. gada marta nogalē no Latvijas izsūtīja 13 248 ģimenes, pavisam ~42 125 cilvēkus, kuri tika aizvesti ar vilcienu. Izsūtāmajiem bija atļauts ņemt līdzi 1500 kg mantu uz vienu ģimeni, bet izvedēji bieži nedeva pietiekamu laiku, lai to izdarītu. Viss pārējais īpašums tika konfiscēts. Izsūtītie nonāca Krasnojarskas novadā, Novosibirskas apgabalā un Kazahijas ziemeļu rajonos, kur viņiem  bija jāstrādā mežrūpniecības uzņēmumos, kolhozos, padomju saimniecībās.
Deportācijas  radīto traumu nevar pārvarēt noklusējot – tikai apzinoties tās mērogus un katra individuālā likteņa nozīmību, mēs veidojam pamatu nākotnes attīstība.

Skolas preses ministrija