Arī Pļaviņu novada ģimnāzijas jaunietes un skolotāja piedalījās vienā no Latvijas valsts simtgades svētku ieskaņas pasākumiem

„Jaunībā ar prieku strādā,

Un par īstām mantām gādā.”

(Baumaņu Kārlis)

Diāna Bariņa, Liene Lakstīgala,

Pļaviņu novada ģimnāzijas 10.klases skolnieces

Saeima
2015. gada 26. maijā izskanēja Baumaņu Kārļa 180. dzimšanas dienai veltītā domrakstu konkursa „Himnas Goda diena” noslēguma pasākums dalībniekiem un viņu skolotājiem. „Himnas Goda dienu” rīko reizi piecos gados par godu Latvijas valsts simbola – himnas ”Dievs, svētī Latviju!” autora Baumaņu Kārļa jubilejai.
Svētku tradīcija aizsākusies 1955. gadā ar sarīkojumiem Limbažos un Viļķenē. Šogad jau trešo reizi Himnas Goda diena notika Baumaņu Kārļa dzimtajā vietā – Viļķenē, lai godinātu Baumaņu Kārļa devumu Latvijas valsts veidošanās pirmsākumos un kultūrā. Baumaņu Kārļa jubilejai veltītais sarīkojums ir Latvijas valsts simtgades svētku ieskaņas pasākums, kuru organizē Limbažu novada pašvaldība sadarbībā ar Latvijas Nacionālo kultūras centru un Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu. Konkursa dalībniekiem un skolotājiem tika dāvināta iespēja piedalīties Latvijas Republikas Saeimas Valstiskās audzināšanas un jaunatnes lietu apkaškomisijas sēdē, kuru vadīja komisijas priekšsēdētāja Janīna Kursīte Pakule. Sēdē tika pārrunāti jautājumi, kas saistīti ar valstiskuma audzināšanu, notika domu apmaiņa par piederības sajūtu Latvijai un dalījāmies iespaidos par  Latvijas tautas lūgsnas autoram Baumaņa Kārlim veltīto domrakstu konkursu.
Kas mums ir Baumaņu Kārlis, ko mēs par to zinām? Mēs jums pastāstīsim. 2015. gada  11. maijā apritēja 180 gadi kopš viņa dzimšanas. Šis cilvēks Latvijas vēsturē ierakstīts ar zelta burtiem, kas liek mums viņu godā celt. Audzis daudzbērnu ģimenē. Bijis vidējais bērns. Mācījies no vecākajiem un izrīkojis jaunākos. Bijis centīgs, ar neizsīkstošu zinātkāri. Bērnībā nav klājies viegli, tomēr viņš savā dzīvē ir paveicis daudz. Viņš bijis skolotājs, jaunlatviešu sabiedriskās kustības darbinieks un viens no pirmajiem latviešu komponistiem, latviešu profesionālās mūzikas pamatlicējiem. Viņa devums Latvijai ir viens no tās simboliem – himna „Dievs, svētī Latviju!” Sākotnēji tā tika sacerēta kā patriotiska dziesma, kuru pirmo reizi dziedāja 1873. gadā, kad Latvijā norisinājās Pirmie dziesmu svētki, bet 1918. gada 18.novembrī Latvijas valsts proklamēšanas aktā piešķīra valsts himnas statusu, savukārt 1895.gada dziesmu svētkos tai atvēlēja latviešu nacionālās himnas statusu. Lai pieminētu Baumaņa Kārļa devumu, veicinātu kora dziedāšanas tradīcijas un tautasdziesmu popularitāti, Limbažu novada pašvaldība, Latvijas Nacionālās Kultūras centrs un Valsts Izglītības Satura centrs rīkoja domrakstu konkursu, kas ļāva skolēnu vecuma bērniem un jauniešiem literāri izpausties un iepazīties ar šī komponista biogrāfiju. Arī mēs, Liene Lakstīgala un Diāna Bariņa, pateicoties skolotājas Armandas Lasmanes  iedrošināšanai, ar saviem domrakstiem piedalījāmies šajā konkursā, kā arī tikām uzaicinātas uz konkursa noslēgumu Saeimā 26. maijā. Katrs dalībnieks saņēma piemiņas balvas – pateicību par līdzdarbošanos Baumaņu Kārļa 180.dzimšanas dienas sarīkojumā – „Himnas Goda diena” un pildspalvu ar Baumaņa Kārļa atziņu „Dziesmu gars lai vieno tautu” vai Dievs, svētī Latviju!”, bet skolotāja dāvanā vēl saņēma  2015. gadā iznākušo muzikoloģies Zanes Gailītes sarakstīto grāmatu „Mūsu Baumaņu Kārlis”, kurā ir apkopota iepriekš nepublicēta informācija par neparasto personību. Tajā ir atklātas viņa rakstura šķautnes: zinātkāre, interese par to, kas notiek pasaulē, centība,  viņš darīja vairāk, nekā bija nepieciešams, organizēja, rīkoja, virzīja, iedvesmoja, gribēja, lai ir kārtība un viss notiktu pareizi, bija latviešu tautas modinātājs. Vai tādi cilvēki mums  patīk? Droši vien atbilde būtu, kā kuram? Kāpēc? Tāpēc, ka tādiem cilvēkiem atrasties blakus ir grūti, varbūt, ka reizēm pat kaitinoši, taču tas ir interesanti, tādi cilvēki spēj mūs virzīt un iedvesmot, lai mēs paceltu galvu augstāk par savu mīļo tēvzemi, par savu tautu, savu valodu, savu ģimeni un paši par sevi. Mēs arī devāmies ekskursijā pa Saeimas ēku. Dalībniekiem tika dota  iespēja iesaistīties diskusijās par nacionālo audzināšanu un izteikt savu viedokli par kādu interesējošu jautājumu.Redzot tādu aktīvu darbību jauniešu vidū,arī mēs varam gūt ierosmi un radīt aizvien jaunus darbus.Veiksmi arī mums  turpmāk iesaistīties  patriotisku noskaņu konkursos, kas jauniešiem liek ieraudzīt ne tikai sevi, bet arī apkārtējo pasauli un kas nes mūsu skolas vārdu ne tikai novada, bet arī republikas mērogā.
IMG_2819IMG_2820IMG_2823IMG_2840IMG_2846IMG_2850IMG_2896
P.s. Uzsmaidīsim viens otram, pateiksim labu vārdu un novērtēsim savu līdzcilvēku darbus! Paldies 10. klašu skolēniem, bet īpaši Diānai Bariņai un Lienei Lakstīgalai par to, ka jūs tāpat kā Baumaņu Kārlis izdarījāt vairāk nekā jūsu klases biedri, paldies vecākiem un kolēģiem par atbalstu! Būsim kopā un smelsimies pozitīvas emocijas! Saulainu vasaru vēlot, latviešu valodas un literatūras skolotāja Armanda Lasmane.