Pïaviòu novada ìimnâzija - skolas çka

Pïaviòu novada ìimnâzija - logo

Par vējbakām

Skolas medmāsa Benita Dzintare

Pļaviņās ir parādījušies saslimšanas ar vējbakām gadījumi, tāpēc neliela informācija par to, kas tās tādas ir.

Vējbakas, kā jebkura slimība, sākas ar sliktu pašsajūtu. Var būt galvassāpes, sliktāka apetīte / arī paaugstināta ķermeņa temperatūra.

Vējbaku gaita var būt dažāda: no pāris pumpām bez paaugstinātas ķermeņa temperatūras līdz pat 40 grādiem un izsitumiem, kas klāj gandrīz visu ķermeni. Taču imunitāti visi iegūst vienādu neatkarīgi no tā, vai slimo viegli vai smagi. Slimo arī pusaudži, turklāt daudz smagāk par bērnudārzniekiem. Pusaudžiem ir gan vairāk izsitumi, gan augstāka temperatūra, gan sliktāka pašsajūta.

Visbiežāk vējbaku VĪRUSS ir ļoti lipīgs – nav nepieciešams pat tuvs kontakts ar slimnieku.

Par izsitumiem.

Vējbaku izsitumi parādās viļņveidīgi, grupām. Katra nākamā diena nes arvien jaunas pumpas. Visbiežāk tās parādās rīta pusē, turklāt brīdī, kad sitas laukā jaunas pumpas, parasti uzlec temperatūra.

Vējbaku izsitumi visbiežāk ir ādas un galvas matainajā daļā. Tie var būt arī uz gļotādas-mutē un uz ārējiem dzimumorgāniem.

Vējbaku izsitumu raksturīgā iezīme – tie katru dienu mainās, izejot vairākas attīstību stadijas. Ja pirmajā dienā īsti nevar pateikt – ir tās vējbakas vai nav –, jāgaida nākamā diena un jāvēro izsitumi.

Pirmajā dienā – sārtas pumpiņas. Pirmie vējbaku izsitumi ir kā sarkani viegli pacelti plankumiņi. Pavisam nelieli – no sīkiem punktveida līdz apmēram 4mm lieliem.

Otrajā dienā – mazi pūslīši. Vakardienas pumpiņa ir piepildīta ar caurspīdīgu šķidrumu.

Trešajā (citreiz jau otrajā) dienā – pūslītis plīst. Tā galā izveidojas atverīte, pa kuru šķidruma pilieniņš, kas satur vējbaku vīrusus, iztek laukā, un izsitums saplok, pārklājoties ar kreveli.

Trešajā un ceturtā diena – kreveles. Izsitums klāts ar krevelīti, dzīst, līdz krevele nokrīt, neatstājot rētu.

Pēc piecām dienām – jauni izsitumi vairs nerodas, iepriekšējie iziet savu attīstības ceļu, slimnieks veseļojas.

Nieze visizteiktākā ir tad kad izsitumi sāk dzīt – veidojas krevele. Ļoti niezošas pumpas var apstrādāt ar degvīnu. Vates irbulīti samērcē degvīnā un uzliek tieši uz pumpas. Mirklīti kodīs, toties nieze mazināsies.

Materiāls sagatavots, izmantojot žurnāla “Ievas veselība” rakstu