Muzikantu nometne Pļaviņu vidusskolā
Pļaviņu vidusskolā no 29. novembra līdz 1. decembrim tika realizēts Valsts Kultūrkapitāla Fonda Tradicionālās kultūras nozares projekts “Vidzemes bērnu un jauniešu folkloras kopu folkloras un muzikantu meistarklases”. Projektu realizēja un koordinēja Liena Vija Teterovska – Allažu tautas nama folkloras kopa “Tiptaiņi” skolotāja , Kristīne Rulle – Pļaviņu vidusskolas folkloras kopas “Riekšaviņa” skolotāja un biedrība “KOPSOLIS”,vadītāja Iveta Krastiņa.
Bērnu folkloras kustībā muzikantu nometnēm un meistarklasēm ir visai būtiska nozīme bērnu radošai izpausmei tautas tradīcijās. Dažkārt tās ir kā atspēriena punkts, kad bērni iedrošinās apgūt kāda tautas mūzikas instrumenta spēli, vai izmēģināt darboties kādā sev neierastā folkloras jomā. Meistarklašu dalībniekiem ir iespēja mācīties un darboties dažādās jomās gan instrumentu spēlē, dziedāšanā, ritmu instrumentu spēlē, kā arī apgūt tradicionālās rotaļas un dejas.
Meistarklasēm ir arī svarīga loma bērna izaugsmei un izglītībai tradicionālās kultūras jomā, tādējādi veidojot nākamo paaudzi folkloras mantojuma saglabāšanā un iedzīvināšanā. Jau šobrīd Latvijā aktīvi darbojas jaunieši, kuri savu muzikālo izglītību tradicionālajā muzicēšanā ieguvuši arī pateicoties muzikantu nometnēm. Darbojoties muzikantu meistarklasēs bērniem rodas lielāka interese ne tikai par konkrētā mūzikas instrumenta apgūšanu, bet arī padziļinās izpratne par folkloras norisēm, kopsakarībām un tradīcijām kopumā. Tā ir arī iespēja vairāku folkloras kolektīvu dalībniekiem darboties kopīgi, kopīgi mācīties muzicēt, apgūt tautas tradīcijas tās dažādajās izpausmēs, gūt pieredzi un iedvesmu no saviem vienaudžiem un skolotājiem.
Meistardarbnīcās piedalījās dalībnieki no Vidzemes folkloras kopām, kuras pēc folkloras festivāla “Pulkā Eimu Pulkā Teku” teritoriālā dalījuma, ietilpst “Piedaugavas” novadā un šo kopu vadītāji tika pieaicināti kā meistarklašu vadītāji : Allažu tautas nama folkloras kopa “Tiptaiņi” ,vadītāja Liena VijaTeterovska ( blokflauta), Ropažu kultūras centra folkloras kopa “Oglīte” , vadītāja Elīza Skreba (mandolīna, vijole), Salaspils 1. vidusskolas folkloras kopa “Daugaviņa”,vadītāja Gita Kalniņa (blokflauta), Ilmāra Gaiša Kokneses vidusskolas folkloras kopa “Tīne”, vadītāja Inguna Žogota (kokle), Aizkraukles novada vidusskolas folkloras kopa “Asni”, vadītāja Ināra Pumpase (rokdarbi), Pļaviņu vidusskolas folkloras kopa “Riekšaviņa”, vadītāja Kristīne Rulle (kokle), Jaunjelgavas vidusskolas folkloras kopa “Audze” (vadītāja Iveta Ieviņa), kā arī Rīgas skolēnu pils folkloras kopa “Kokle”, vadītāja Dina Liepa ( kokle, mandolīna), Dace Prūse (tradicionālā dziedāšana), Dace Smirnova (rotaļu programma), kopskaitā 80 bērni. Pļaviņu vidusskolas folkloras kopu projektā pārstāvēja – Teodors Kotins 5.b, Linda Kukule 4.b, Endija Krastiņa 4.b, Dace Valcere 3.b, Tīna Heidere 3.b, Liene Leitāne 3.b, Odrija Līna Steprāne 3.a, Kate Piljanovska 2.b, Monta Erne 2.a, Rebeka Erne 3.a, Sofija Buševica 2.b klašu skolēni.
Šī gada muzikantu nometnes nodarbības repertuārs tika izvēlēts saistībā ar bērnu folkloras festivāla PEPT gada tēmu “Kas manā pūriņā”, kas aktualizē 2025 gada XIII Skolēnu Dziesmu un Deju svētku tēmu. Nometnes dalībnieki piedalījās 3 dažādās nodarbībās, apgūstot kokles spēli, blokflautas spēli, mandolīnu, ritma instrumentus, tradicionālo dziedāšanu, rotaļas, rotaļdejas, tradicionālos rokdarbus, un sagatavojot noslēguma koncerta kopīgos priekšnesumus. Nodarbībās bērni izvēlējās atbilstoši prasmēm un iemaņām katrā instrumentu grupā, neatkarīgi no vecuma. Piemēram, grupas tika iedalītas – 1) iesācēji ; 2) nelielas priekšzināšanas, 3) pārvalda instrumentu. Kā īpaša nodarbība šajās meistarklasēs bija folkloras festivāla PEPT XIII Skolēnu Dziesmu un Deju svētku rotaļu programma, kura tika apgūta kopā ar horeogrāfi Daci Smirnovu.
Pateicoties projektam, tika atjaunota folkloras un muzikantu meistarklašu norise Vidzemes bērnu un jauniešu folkloras kopām, kas tika pārtrauktas saistībā ar COVID, atjaunota kopmuzicēšana pēc attālinātām nodarbībām folkloras kopās, kā arī padziļināti izpētīts un apgūts koprepertuārs bērnu un jauniešu folkloras kopu folkloras sadaļai skolēnu Dziesmusvētkos.
Paldies Pļaviņu vidusskolai, direktorei Ilzei Luksai, kura viesmīlīgi sagaidīja un uzņēma folkloristus skolas telpās!
Paldies biedrības “KOPSOLIS” vadītājai Ivetai Krastiņai par atsaucību, realizējot projektu!
Paldies folkloras kopu skolotājiem par tradicionālās kultūras mantojuma saglabāšanu, tās vērtību iedzīvināšanu jaunajā paaudzē, tādējādi nodrošinot tās attīstību ilgtermiņā! Paldies bērniem par piedalīšanos un vecākiem par atbalstu!
Projekta koordinatore, folkloras kopas “Riekšaviņa” skolotāja Kristīne Rulle