Ar saknēm Latvijā
21. februārī Rīgas Latviešu biedrības namā tika svinēta Dzimtās valodas diena. Kā atzina Latviešu valodas aģentūras(LVA) direktors J. Valdmanis, tad tie bija trīskārši svētki, jo vienlaikus tika noskaidroti labākie dzimtas stāstu rakstītāji un zīmētāji un notika grāmatas atvēršanas pasākums. Šī gada konkursa temats bija „Dzimtu stāsti. Ar saknēm Latvijā”, ko rīkoja LVA kopā ar UNESCO Latvijas biroju, Rakstnieku savienību un Latvijas Nacionālo bibliotēku. Kopā tika iesūtīti 419 darbi gan no skolām Latvijā, gan latviešu skolām ārvalstīs (Austrālija, Kanāda, ASV u.c.). Darbi tika vērtēti 4 grupās, katrā nosakot laureātus un atzinības ieguvušos kādā no nominācijām (par oriģinalitāti, mākslinieciskumu utt.). Tā kā ielūgums bija saņemts arī mums, Pļaviņu novada ģimnāzijas filiāles Odzienā 9. e klases skolniecei Ingai Kvēpai, bet nebija iepriekš zināms ne vietu, ne atzinību sadalījums, tad nolēmām piedalīties noslēguma pasākumā.
Apbalvošana sākās ar žūrijas locekļu uzrunām un laba vēlējumiem dalībniekiem, bet dzejnieks Gundars Godiņš lasīja fragmentus no savas dzimtas stāstu cikla dzejā „Cilts raksts”. Par lielu pārsteigumu mums, izrādījās, ka Ingas darbiņš par vectēvu 7.-9. klašu grupā ieguva 3. vietu. Jāatzīmē, ka no Vietalvas puses vēl viens dzimtas stāsts bija godalgoto darbu sarakstā – Odzienas filiāles absolventa Rūda Eiduka pētījums ieguva 1. vietu 10.-12. klašu grupā. Kā atzina pats rakstītājs, tad vislielākais nopelns godalgas iegūšanā ir bijis skolotājai Birutai Irēnai Osītei, jo tieši viņa ir mudinājusi Rūdi pētīt savas dzimtas ciltskoku.
Visiem pasākuma dalībniekiem bija iespēja noklausīties Latvijas Valsts vēstures muzeja speciālistes Inas Grosenas lekciju par to, kur meklēt un kā strādāt ar arhīva dokumentiem, vēstures doktors Rūdolfs Brūzis atgādināja par tām lietām, kas Latvijā ir saglabājušās no Livonijas laika līdz mūsdienām (karogs, teritorija, dzimtas), rakstnieks Jānis Lejiņš pārsteidza ar stāstu par hronikām un to rakstītājiem, kā arī prezentēja savas vēsturiskās filmas „Zīmogs sarkanā vaskā” reklāmas rullīti (trekeri). Ar aplausiem un sajūsmu tika sagaidīta vīru kopas „Vilki” uzstāšanās, kurā ar karavīru dziesmām varēja nokļūt gan senajās baltu zemēs, gan tranšejās Volhovas purvos.
Pēc šāda pasākuma nākas atzīt, ka ar patriotismu skolēniem viss ir kārtībā, tikai ikdienā paši nemaz nenojaušam un nenovērtējam, cik bagāti patiesībā mēs esam.
Skolotāja Laura Avotiņa.