Būt apmaiņas skolēnam ārzemēs? Kāpēc gan nē?!
Žanete Felsa un Kristaps Blitsons, 11. klases skolēni
Skolēnu apmaiņas programmas ir pazīstamas visā pasaulē, arī Latvijā. Tās sniedz iespēju redzēt un iepazīt pasauli, iegūt plašākas un daudz dziļākas zināšanas par attiecīgo valsti, labāk iemācīties kādu svešvalodu, iegūt starpkultūru sapratni, uzkrāt pieredzi, kļūt patstāvīgākam un atbildīgākam.
Esam priecīgi, ka arī Pļaviņu novada ģimnāzija mums, vidusskolēniem, kuri mācās vācu valodu, piedāvā lielisku iespēju piedalīties skolēnu apmaiņas programmā un veselu mēnesi uzturēties Vācijā un apmeklēt ģimnāziju Kaltenkirhenes pilsētā, kas atrodas netālu no Hamburgas. Šāda veida braucieni un finansiāls atbalsts no vācu puses pastāv jau desmit gadus, bet kopumā mūsu skolas labajai sadarbībai ar Juri Beķeri Vācijā šogad aprit jau divdesmit gadi.
Piedalīties skolēnu apmaiņas programmā Vācijā mums lielā mērā nozīmēja nokļūt citā pasaulē, kur daba, laika apstākļi, dzīves līmenis un ļoti daudz kas cits vairāk vai mazāk atšķiras no tā, ko mēs redzam ikdienā Latvijā. Tas nozīmēja mācīties ne tikai mācību priekšmetus un valodu, bet arī patstāvību, pašiem plānot savus izdevumus, uzturēt kārtībā savu istabu, prasmi kontaktēties ar dažādiem cilvēkiem, samērā īsā laikā integrēties līdz tam nepazīstamos kolektīvos, iejusties un būt pozitīvi noskaņotiem, būt atvērtiem, orientēties svešā pilsētā, kā arī vēl daudzas citas lietas, ko mums mājās palīdz paveikt vecāki, skolotāji vai draugi.
Mēs mācījāmies dažādās klasēs un dzīvojām dažādās viesģimenēs, taču visur tikām uzņemti ļoti sirsnīgi un silti. Mēs jutāmies gaidīti un labi, varējām iepazīt vācu tautas ikdienu un sadzīvi, tradīcijas, paražas un kultūru. Gan kopā ar savām klasēm, gan ģimenēm piedalījāmies dažādos pasākumos, sporta aktivitātēs, izbraucienos un ekskursijās. Mēs apmeklējām arī citas skolas Kaltenkirhenē, kur prezentējām Latviju, Pļaviņas un mūsu skolu, kā arī atbildējām uz daudzajiem skolēnus interesējošiem jautājumiem. Arī mūsu vācu valodas zināšanas tika atzinīgi novērtētas, kaut pašiem, īpaši sākumā, šķita, ka nemaz tik gludi un raiti nevaram izteikties. Taču, īsi pirms došanās mājās, ar prieku konstatējām arī paši, ka varam sazināties bez problēmām, brīžiem likās, ka pat domājam vāciski.
Pēc atgriešanās varam droši apgalvot, ka šis brauciens mums ļāva paplašināt redzesloku, sniedza iespēju izbaudīt citu dzīves kvalitāti, iepazīt it kā līdzīgu, bet tomēr atšķirīgu izglītības sistēmu. Abi esam vienisprātis, ka vācu ģimnāzisti stundās tomēr ir aktīvāki nekā mēs, viņi vairāk ir iesaistīti stundas darbā, labprātāk izsakās, diskutē, aizstāv savu viedokli. Bet laikam vislielākā šī brauciena vērtība ir jauniegūtie draugi. Ceram, ka arī turpmāk uzturēsim kontaktus gan ar mūsu viesģimenēm, gan ar daudziem klasesbiedriem no Kaltekkirhenes ģimnāzijas.
Par šo lielisko iespēju laikā no 21. aprīļa līdz 20. maijam doties uz Vāciju vēlamies teikt paldies Jurim Beķerim un vācu valodas skolotājai Ilzei Seipulei, kuri realizē šo projektu. Paldies par atbalstu un sapratni arī citiem mūsu skolas skolotājiem, direktoram, kā arī mūsu ģimenēm un draugiem.
Novēlam, lai skolai izdodas šo sadarbību turpināt, bet nākošos apmaiņas brauciena dalībniekus aicinām būt atvērtiem, draudzīgiem un komunikabliem, lai Kaltenkirhenē aizvadītais mēnesis būtu noderīgs, izzinošs, patīkams un pozitīvām emocijām piepildīts – tāds, kāds tas bija mums.