Atklās lekciju ciklu par UNESCO izcelto mantojumu un dokumentārā mantojuma saglabāšanu

logo_UNESCOLatvijas Kultūras akadēmija (LKA) sadarbībā ar UNESCO Latvijas Nacionālo komisiju (LNK) un UNESCO programmā „Pasaules atmiņa” iesaistītajām atmiņas institūcijām šogad atkal piedāvās atklātās lekcijas un aicinās iepazīt UNESCO dokumentārā mantojuma vērtības, kas iekļautas programmas „Pasaules atmiņa” starptautiskajā vai Latvijas nacionālajā reģistrā.
Atvērto lekciju cikls tiks atklāts ar semināru, kas noritēs 4. aprīlī no plkst. 12:00 līdz 15:00 Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā (Brīvības bulvāris 32, Rīga, 4. stāvs). Seminārs būs veltīts UNESCO programmas „Pasaules atmiņa” 25. gadadienai, aktuālajiem jautājumiem programmas pastāvēšanas laikā, programmas „Pasaules atmiņa” Latvijas nacionālajam reģistram, tā papildināšanai un tajā jau esošajai nominācijai „Tradicionālo prasmju un dzīvesveida dokumentēšana Pieminekļu valdes 1924.–1931. gada ekspedīciju fotonegatīvos”, ko glabā Latvijas Nacionālais vēstures muzejs.
11. aprīlī plkst. 13:00 Latvenergo koncerna Enerģētikas muzejā (Andrejostas iela 8, Rīga) notiks lekcija par UNESCO programmas „Pasaules atmiņa” Latvijas nacionālajā reģistrā iekļauto nomināciju „Eduarda Krauca fotonegatīvu uz stikla pamatnes kolekcija – Ķeguma spēkstacijas celtniecības gaita 1936.–1940.”
18. aprīlī plkst. 13:00 Latvijas Kara muzejā (Smilšu iela 20, Rīga) notiks lekcija par UNESCO programmas „Pasaules atmiņa” Latvijas nacionālajā reģistrā iekļauto nomināciju „Latvijas Centrālās Padomes Memorands Rīga, 1944. gada 17. marts”.
25. aprīlī plkst. 13:00 Latvijas Tautas frontes muzejā (Vecpilsētas ielā 13/15, Rīga) notiks lekcija par UNESCO programmas „Pasaules atmiņa” starptautiskajā reģistrā iekļauto nomināciju „Baltijas ceļš – cilvēku ķēde trīs valstu vienotiem centieniem pēc brīvības”. Lekciju vadīs bijušais Latvijas Tautas frontes priekšsēdētājs Dainis Īvāns.
2. maijā plkst. 13:00 Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūta Latviešu folkloras krātuvē (Latvijas Nacionālā bibliotēka, Mūkusalas 3, 5. stāvs) notiks lekcija par UNESCO programmas „Pasaules atmiņa” starptautiskajā reģistrā iekļauto Dainu skapi.
Lai saņemtu apliecību par semināra un lekciju apmeklējumu, aicinām iepriekš pieteikties, rakstot uz e-pastu programmas@unesco.lv.

Mammadaba vēstniecību skolas tiekas Kalsnavas arborētumā

20170316_153611

16. martā Kalsnavas arborētumā,  Mammadaba vēstniecību skolas piedalījās tālākizglītības kursos “ Pedagogu profesionālās kompetences pilnveide vides izglītībā par ilgtspējīgu meža apsaimniekošanu” .

Kursu sākumā skolas prezentēja paveikto projektā Mammadaba. Daudz radošu ideju smēlāmies no Jersikas pamatskolas un Meirānu Kalpaka pamatskolas kolēģiem.

Pēc dalīšanās pieredzē bija iespēja noklausīties Latvijas Valsts mežzinātnes institūta “Silava” direktora Jurģa Jansona lekciju – diskusiju: kas notiek ar mežiem Latvijā?

Pēc lekcijas, Kalsnavas arborētuma darbinieku aicināti, devāmies spēlēt spēli “Zaļais pagalms”, kur iejutāmies dzīvnieku, kukaiņu, koku un  dabas parādību lomās, tuvāk iepazinām  meža ciklisko dzīvi un faktorus, kas ietekmē mežsaimniecību.

Pēc pusdienām pienāca laiks ilgi gaidītajai meža ekspedīcijai, ko noorganizēja Kalsnavas arborētuma vadītājs Jānis Zīliņš. Pirmo iepazinām izcirtumu, uzzinājām par ekoloģiskajiem kokiem, priekšdarbiem, kas jāveic pirms koku stādīšanas, stādu izvēli. Tad devāmies mežā,  lai ieraudzītu meža kaitēkļus, slimības, kas ietekmē mežsaimniecību, lai risinātu atjautīgus uzdevumus, atpazīt dzīvnieku siluetus. Klausījāmies mežstrādnieka stāstījumu par drošības noteikumiem, kas jāievēro, strādājot mežā,  par speciālo apģērbu, aprīkojumu  un paklājiņiem naftas produktu savākšanai. Noskatījāmies arī krūmzāģa paraugdemonstrējumus, un arī pašiem bija iespēja nozāģēt nevajadzīgos kociņus, ka arī izmantojām  iespēju, pielietojot speciālus mērinstrumentus, noteikt koka garumu, daudzumu un apkārtmēru.

Meža ekspedīcijas noslēdzās pie ugunskura,  kur izvērtējām maršrutu un aktivitātes, jo jau šoruden Kalsnavas arborētums skolēniem piedāvās iespēju iepazīt mežsaimniecību aktīvā, atraktīva un veselīgā veidā.

Paldies AS Latvijas Valsts meži iniciatīvai Mammadaba par iespēju iepazīt mežu un sajust tā pirmatnējo skaistumu.

Sanita Fjodorova,

Mammadaba koordinatore

Esam savākuši 10 592 kg makulatūras!

bildePaldies par atsaucību makulatūras vākšanas konkursā “Tīrai Latvijai!”!

Viena savāktā tonna makulatūras saudzē desmit kokus un būtiski samazina  ūdens un elektrības patēriņu papīra ražošanas procesā.

3. a un 6. a klase ir savākušas 1303 kg, 3. b klase 1212 kg un 4.a 1190 kg makulatūras. Aktīvākie makulatūras vācēji ir Zepu ģimene, Mārtiņš, Raimonds un Patrīcija savākuši 2410 kg, Ludmila Pogodajeva ir savākusi  1144 kg makulatūras.

Paldies par darbu, svēršanas un reģistrēšanas procesā,  mūsu tehniskajiem vīriem Raitim Ozoliņam un Voldemāram Gipkem.

Makulatūras vākšanas konkursa rezultātu tabulu var skatīt šeit.

Atvērto durvju diena LLU

plakats