“Pasaules lielākā mācību stunda” un citas UNESCO ASP aktivitātes dod ieguldījumu arī skolas tēla veidošanā

unesco
Ilze Seipule, UNESCO ASP koordinatore

Ir noslēgusies starptautiskā izglītības akcija „Pasaules lielākā mācību stunda”, ko Latvijā organizēja UNESCO Latvijas Nacionālā komisija, to atbalstīja Latvijas Republikas Izglītības un zinātnes ministrija. Šī akcija katru gadu vienlaikus norisinās gandrīz simts pasaules valstīs. Tās mērķis ir iepazīstināt sabiedrību un veicināt katra bērna, jaunieša, pieaugušā izpratni par 17 Ilgtspējīgas attīstības mērķiem, ko ANO valstis ir apņēmušās sasniegt līdz 2030. gadam, kā arī rosināt ikvienu iesaistīties šo mērķu sasniegšanā.

Šī akcija Latvijā norisinājās otro gadu, tās dalībnieki tika aicināti sagatavot mācību stundu, nodarbību vai citu pasākumu plānus par sabiedrībai nozīmīgām un aktuālām tēmām, kas īpaši izceltas 16. ANO Ilgtspējīgas attīstības mērķī: veicināt miermīlīgu un iekļaujošu sabiedrību ilgtspējīgai attīstībai, runāt par nabadzības izskaušanu, ilgtspējīgu dzīvesveidu un veselību, dzimumu līdztiesību un citām būtiskām tēmām.

Pēc UNESCO LNK sniegtajām ziņām šogad starptautiskajā izglītības akcijā “Pasaules lielākā mācību stunda” piedalījās 45 Latvijas izglītības iestādes, to vidū arī mūsu skola. Skolās akcija noritēja galvenokārt septembra beigās un oktobra sākumā, jo līdz 17. oktobrim projekta koordinatoriem bija jāiesūta sagatavotie stundu plāni, fotogrāfijas un citi materiāli. Priecājos, ka arī šajā mācību gadā vairāki mūsu skolas skolotāji novadīja šīs netradicionālās mācību stundas, bet iesūtīšanai UNESCO LNK tika sagatavots triju skolotāju – Lanas Ivanovas, Ivetas Krastiņas un Mārītes Skrabutenas – veikums.

7. decembrī Izglītības un zinātnes ministrijā Rīgā notika akcijas “Pasaules lielākā mācību stunda” noslēguma pasākums, kurā tika izvērtēts paveiktais un apbalvoti laureāti. Ar lielu prieku un lepnumu varu atzīmēt, ka starp pirmajām piecām žūrijas komisijas visaugstāk novērtētajām stundām bija arī skolotājas Lanas Ivanovas stunda sociālajās zinībās 6. klasei “Cilvēki mums apkārt”, par kuru viņa tika apbalvota ar Izglītības un zinātnes ministrijas Atzinības rakstu. Latvijas Platformas attīstības sadarbībai (LAPAS) simpātiju balvu saņēma skolotāja Mārīte Skrabutena par stundu sociālajās zinībās 7. klasē “Sadarbība spēj…!?”. Arī skolotājas Ivetas Krastiņas stunda “Mūsu Pļaviņas – drošas un ilgtspējīgas!” 10. klasē tika atzinīgi novērtēta. Visi 45 Latvijas izglītības iestāžu sagatavotie 93 nodarbību plāni ir jau apkopoti publikācijā “Solis pasaulē. Pasaules lielākā mācību stunda Latvijā”, kurus ierosmei var izmantot ikviens interesents (skat. https://failiem.lv/u/drh2f7j6).

Šajā mācību gadā mūsu skola ir čakli piedalījusies arī citās UNESCO ASP dalībskolām piedāvātajās aktivitātēs, par daudzām no tām jau ir sīkāka informācija mūsu skolas mājas lapā.

Šoreiz gribētu atzīmēt mūsu dalību divos konkursos, par kuru rezultātiem iepriekš neesam rakstījuši. Novembra beigās no Ļubļanas (Slovēnija) saņēmām Pateicības rakstu par skolas veiksmīgu piedalīšanos starptautiskā konkursā “With the bee – for the bee 2016” (“Ar biti – priekš bites 2016”). Konkursa mērķis un uzdevums bija ar fotogrāfiju palīdzību iemūžināt ar bitēm un biškopību saistītu mantojumu, tādējādi rosinot skolēnu interesi par bišu dzīvi un senajām biškopības tradīcijām. Skolotāja Iveta Briede kopā ar savu audzēkni Marku Ņesterovu godam paveica šo uzdevumu, saņemot konkursa organizatoru Pateicības rakstus.

2016. gads ir latviešu glezniecības pamatlicēja Jaņa Rozentāla jubilejas gads. Jaņa Rozentāla 150. gadadiena iekļauta starptautiskajā UNESCO svinamo dienu kalendārā, kas tika atzīmēta ar plašu un daudzveidīgu programmu visā Latvijā. Lai ar mākslinieka radošo mantojumu tuvāk iepazītos skolu jaunieši, pēc UNESCO LNK ierosinājuma kopā ar Latvijas Nacionālo kultūras centru un Latvijas Nacionālo mākslas muzeju tika organizēts konkurss “Solis gleznā. Rozentāls”. Arī mūsu skolas skolēni (Marta Buševica, Violeta Adamoviča, Annija Bērziņa, Samanta Djubina, Rēzija Līna Upeniece, Elīza Klaucāne, Viktorija Samanta Mateša, Letīcija Janoviča, Rainers Milsons, Paula Sondore, Gints Kapteinis, Gatis Bizūns, Kristaps Mežmalis, Baiba Matuka, Zane Orlovska, Daniela Gabranova, Alise Žmurova, Rūta Vanaga, Džesika Nikaļuka, Emīls Lūciņš, Kristīne Činka, Lineta Lauva, Karīna Davidova, Artis Aizporietis, Alvis Bučis, Artis Lakstīgala, Alīna Kačkāne, Paula Lamberga, Agate Krista Kriņicka, Madara Ļaksa) vizuālās mākslas skolotājas Daces Vēveres vadībā un sākumskolas skolotājas Ingas Baginskas audzēknes (Sofija Pakalka, Katrīna Puškeļa) ar saviem radošajiem darbiem piedalījās šajā konkursā. Darbi ir publicēti bērnu un jauniešu konkursa DARINI KALENDĀRU 2017 „Solis gleznā” vietnē (skat. http://darini.lv/2016/darbi/).

Par aktīvu līdzdalību un iesaisti UNESCO nedēļā 2016, kas bija veltīta 25.gadadienai kopš Latvija pievienojās Apvienoto Nāciju Izglītības, zinātnes un kultūras organizācijai, mūsu skola ir saņēmusi UNESCO LNK ģenerālsekretāres Baibas Moļņikas Pateicības rakstu.

Domāju, ka Baibas Moļņikas teiktais IZM organizētajā svinīgajā starptautiskās izglītības akcijas “Pasaules lielākā mācību stunda” noslēguma pasākumā labi sasaucas gan ar mūsu projekta ideju, gan gaidāmajiem Ziemassvētkiem: “Mēs ļoti gribam cerēt, ka 17 ilgtspējīgās attīstības mērķus mēs varam saukt arī par 17 cilvēcības mērķiem un ka priekškars, kas ceļas jaunai izrādei, radīs sakārtotu, mierpilnu un iekļaujošu sabiedrību. Atslēgas vārds šai sabiedrībai ir izglītība un kultūra, jo tieši tā sniedz mums zināšanas, prasmes un attieksmes, kas nepieciešamas, lai ikviens šajā pasaulē justos saredzēts, saprasts un spējīgs piepildīt savu sapni kā daļu no lielās kopīgās vīzijas.”

Paldies visiem par paveikto 1. semestrī, lai aktīvs, radošs un veiksmīgs darbs projektā arī turpmāk!

Ieskatam – fotogrāfijas par rakstā minētajām aktivitātēm: