SMU Pļaviņu Zaļajā tirgū

SMU
Š.g. 13.februārī skolēnu mācību uzņēmumi viesojās Pļaviņu Zaļajā tirgū. Skolēnu mācību uzņēmums (SMU) ir skolēnu veidots un vadīts mācību uzņēmums, kura darbībai piemīt izglītojošs raksturs. SMU mācību nolūkos pilda īsta uzņēmuma funkcijas un darbojas reālā vidē – skolēni ražo un pārdod preces vai pakalpojumus. Arī mūsu skolas skolēni iepriecināja Mīlestības dienas tirdziņa apmeklētājus Pļaviņu tirgū… Kā tad viņiem gāja? Neliels uztraukums, uzmundrinoši vārdi, lietus un pirmie ieņēmumi. Galvā virmoja jautājumi: vai viss sanāks, vai kāds nopirks, vai nebūsim centušies veltīgi. Atbildes uz šiem jautājumiem jaunie tirgotāji varēja rast dienas laikā. Preces, ko piedāvāja SMU , bija interesantas, ikdienai noderīgas- gan zāļu tējas, gan rotaslietas, aromātiskās sveces, smaržīgie spilventiņi, latvju rakstu nozīmītes un svečturi. Skolēni bija centušies, tika ieguldīts darbs, lai piedāvātās preces izskatītos kvalitatīvas. Vai Pļaviņu novada ģimnāzijas skolēnu biznesa idejas ir veiksmīgas, to spriedīs pircēji. SMU aicina ielūkoties piedāvātajā preču klāstā, jo varbūt tieši tur atradīsiet kādu noderīgu lietu, kas jūsu dzīvi padarīs labāku. Visi kopā jaunajiem uzņēmējiem novēlēsim, lai viņu biznesa idejas turpina attīstīties, pietiek pacietības un izdomas. Lai izdodas arī turpmāk pārbaudīt savu ideju konkurētspēju reālā tirgū, un sacensība ar vienaudžiem ir papildus motivācija izveidot vēl labākus produktus.

Skolas preses ministrija

Starptautiskā 112 diena

112

Ik gadu 11.februārī visā Eiropas Savienībā (ES) tiek atzīmēta vienotā ārkārtas palīdzības izsaukumu numura 112 diena. Šīs dienas mērķis ir veicināt sabiedrības informētību par to, ka, zvanot uz tālruni 112, iespējams saņemt operatīvo dienestu palīdzību visās ES valstīs. ES Padome 1991.gada 11.februārī pieņēma likumu par 112 numura izveidošanu.  Latvijā vienotais ārkārtas palīdzības izsaukumu numurs 112 darbojas jau 19 gadus. Šīs dienas ietvaros Pļaviņu novada ģimnāzijā Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD)  Pļaviņu posteņa komandieris Ingus Krasovskis informēja  9.-12 klašu audzēkņus par rīcību dažādu apdraudējumu gadījumā.

I. Krasovskis pastātīja  par to, kādos gadījumos jāzvana uz 112 numuru, piemēram, ja izcēlies ugunsgrēks, apdraudēta cilvēku dzīvība vai veselība, noticis ceļu satiksmes negadījums, jūtama gāzes smaka u.c. Visā ES uz tālruni 112 var zvanīt bez maksas, no jebkura telefona, arī bez sim kartes. Pļaviņu posteņa komandieris jauniešiem stāstīja, kā rīkoties apdraudējuma gadījumā. Apdraudējuma gadījumā visā valstī tiek iedarbinātas trauksmes sirēnas. Tās uzstādītas tikai pilsētās un vienas sirēnas raidītais skaņas signāls ir 1,5 kilometru rādiusā. Apdraudējuma gadījumā ieslēdz TV vai radio un seko turpmākajiem paziņojumiem, nezvani bez vajadzības operatīvajiem dienestiem, lai saņemtu vēl kādu ‘’papildus’’ informāciju par notikušo. Klausītāji uzzināja , kā rīkoties negaisa laikā, ugunsgrēkā, elektrības piegādes traucējumu laikā, kā arī plūdu laikā, kas, iespējams, jau  tuvojas. Skolēniem ir svarīgi zināt, ka evakuējoties apdraudējuma laikā, līdzi  jāņem nauda, dokumenti, sakaru līdzekļi. Atceries, ja esi piezvanījis uz 112 numuru, tad pasaki, kāda nelaime ir notikusi, nosauc negadījuma vietas adresi, noteikti nosauc ne tikai ielas nosaukumu un mājas numuru, bet arī pilsētu, kurā nelaime notikusi!

Informatīvie materiāli no lekcijas pieejami skolas bibliotēkā.

Zvaniet uz tālruņa numuru 112, ja pastāv briesmas Jūsu vai apkārtējo veselībai, dzīvībai, drošībai.

Preses ministrija

Aicinām iesaistīties Starptautiskās dzimtās valodas dienas akcijā 2016!

valoda
Valodas_talka-baneris2Katru gadu 21. februārī pēc UNESCO iniciatīvas pasaulē atzīmē Starptautisko dzimtās valodas dienu. Tās mērķis ir uzsvērt valodu un kultūru daudzveidību, veicināt sabiedrības saliedētību, toleranci un starpkultūru dialogu.
Dzimtā valoda ir katra cilvēka un ikvienas kultūras pamats. Tā saglabā un iedzīvina unikālo, savdabīgo, kas piemīt katrai tautai un kopienai. Arī Latvija ir bagāta ar daudzām latviešu valodas izloksnēm un dažādām citu tautu koptām valodām.
Lai izprastu priekšteču atstāto valodas mantojumu, ir svarīgi pētīt un izzināt savas saknes, to unikālo un atšķirīgo, kas stiprina mūsu saikni ar dzimto vietu un piederību tai. Liela daļa liecību, kas raksturo krāšņo latviešu tautas valodas un kultūras bagātību, glabājas Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūta Latviešu folkloras krātuvē (LFK).
Atzīmējot Starptautisko dzimtās valodas dienu, aicinām visas Latvijas izglītības iestādes no 2016. gada 19. februāra līdz 30. aprīlim iesaistīties akcijā „Valodas talka”, lai kopīgiem spēkiem palīdzētu folkloristiem atšifrēt senos rokrakstus un piezīmes, starp kurām, iespējams, ir atrodams arī ģimenes, radu vai draugu lokā pierakstītais.
Čaklākajiem un rūpīgākajiem atšifrētājiem dāvanā piemiņas balvas no LFK un UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas. Savukārt čaklākā un rūpīgākā atšifrētāju klase dosies ekskursijā uz Gaismas pili, lai piedzīvotu aizraujošu ekskursiju un iepazītu oriģinālo Krišjāņa Barona Dainu skapi.
Akcijas laikā ikviens skolēns ir aicināts doties uz īpaši radīto interneta vietni http://talka.garamantas.lv, reģistrēties un piedalīties virtuālajā talkā – tradicionālās kultūras materiālu pārrakstīšanā. Aktivitāte ir pieejama desmit dažādās valodās, un katrs var izvēlēties savām spējām un interesēm atbilstošus materiālus. Darboties iespējams gan klasē, gan mājās, kā arī, izmantojot mobilās ierīces.
Akciju rīko Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūta Latviešu folkloras krātuve sadarbībā ar UNESCO Latvijas Nacionālo komisiju.

Vairāk informācijas: talka.garamantas.lv