SKOLU VISLATVIJAS ”PUTRAS PROGRAMMĀ 2015” PIEDALĀMIES ARĪ MĒS!

Capture

A.Lasmane,

Pļaviņu novada ģimnāzijas

latviešu valodas, literatūras un

sociālo zinību skolotāja

No 9.oktobra līdz 8.novembrim Latvijas 1. – 8.klašu skolēniem ir iespēja piedalīties Vislatvijas Putras programmā. Projekts tiek īstenots sadarbībā ar „Rīgas Dzirnavnieku”, Veselības ministriju, Valsts izglītības satura centru (VISC)unSlimību profilakses un kontroles centru (SPKC). Šo iespēju izmantojām arī mēs, Pļaviņu novada ģimnāzijas 5. – 8.klašu skolēni un sociālo zinību skolotājas Lana Ivanova, Mārīte Skrabutena, KristīnePiļščikova un Armanda Lasmane. Skolēniem programmas ietvaros būs iespēja uzzināt, kāpēc ir svarīgi ēst putras, jo uztura speciālisti atzīst, ka aptuveni pusi no uztura ir jāveido graudaugu produktiem. Ir jāveido  jaunas tradīcijas, jo, kā zināms, putra ir nozīmīgs latviešu virtuves un kultūras mantojums,  ir jāiegūst jaunas zināšanas par graudaugu lomu uzturā, to veselīgumu, kā arī jāsaprot, kā šīs zināšanas var palīdzēt ikdienā izkopt sarunas mākslu un bagātināt valodu ar jauniem izteicieniem, tādējādi izveidojot mūsdienu sakāmvārdus par putru  ar nosaukumu „PUTRINGS” jeb „Ceļvedis”, kāpēc graudaugi ir veselīgi.
Skolēni tiek aicināti aktīvi piedalīties „PUTRINGĀ”, radot sakāmvārdus, vai organizējot „Putras ballīti”. Rakstiet par savu veikumu un dalīsimies pieredzē, sekosim līdzi aktivitātēm sociālajos medijos – portālos draugiem.lv un facebook.com! Lai mums kopā veicas!

5.a un 11. klases skolēni iepazīst Neatliekamās medicīniskās palīdzības (NMP) dienesta Pļaviņu brigādes punkta darbību

CaptureŠogad, 9. oktobrī, visā Latvijā organizēja Atvērto durvju dienu. Mēs, 5.a un 11. klases skolēni, kopā ar audzinātājām Armandu Lasmani un Evitu Valdbergu rīta agrumā devāmies uz NMP dienesta Pļaviņu brigādes punktu Daugavas ielā 43, Pļaviņās, kur mūs sagaidīja allaž atsaucīgie mediķi – ārsta palīgi, lai prezentētu un pastāstītu par NMP dienestu un tā darbību.
Modrīte Bičevska, Pļaviņu NMP punkta vecākais ārsta palīgs, mūs iepazīstināja ar plānotajiem pasākumiem un aicināja aktīvi līdzdarboties un apgūt prasmes, kuras ir nepieciešamas ikvienam cilvēkam.
Tad visi devāmies apskatīt operatīvā medicīniskā transportlīdzekļa un brigāžu aprīkojumu. Mediķu vadībā darbojāmies ar manekenu, mācoties veikt atdzīvināšanas pasākumus cilvēka dzīvībai kritiskās situācijās, tādējādi ne tikai iepazīstot NMP dienestu, bet arī mediķa profesiju, un gūstot pirmās prasmes, lai spētu palīdzēt ikvienam, kuram tās būtu nepieciešamas.
Mums skolēniem šis pasākums bija izdevies, jo ieguvām daudz informācijas par mediķu gaitām un to, kā tiek risinātas dažādas situācijas, kad nelaimē ir nonācis cilvēks. Mums bija jārisina problēmsituācija, kad cilvēks ir zaudējis samaņu. Mums bija iespēja izmērīt asinspiedienu,cukura līmeni, veicām testu ar alkometru, kur varēja noteikt alkohola daudzumu izelpā un ar pulsa oksimetru noteicām skābekļa saturāciju organismā. Uzdevām arī jautājumus labākai izpratnei. Iespējams ka kāds no 11. klases ir apsvēris domu savu nākotni saistīt ar medicīnu.
Sintija Upeniece: ”Atvērto durvju diena pie Pļaviņu ātrajā palīdzībā man šķita interesanta. Es uzzināju, kā pienāk izsaukumi mediķiem no nelaimē nonākušajiem cilvēkiem. Īpašu uzmanību pievērsu ātrās palīdzības mašīnai un tās aprīkojumam. Es uzskatu, ka ir noderīgi piedalīties šādās mācībās, jo bieži vien dzīvē nākas saskarties ar līdzīgām situācijām, kad ir jāsniedz medicīniskā palīzība.”
Mārtiņš: „Šādās mācībās piedalos pirmo reizi. Mediķi mums sniedza informāciju un rādīja, kā pareizi ir jāpārvieto smagi ievainots cilvēks. Mani ļoti ieinteresēja mediķu stāstītais par to, kā elpināt cilvēku, ja nav elpošanas pazīmju. Tikai tagad saprotu, cik šis darbs ir saspringts un reizēm arī riskants. Tomēr savu nākotni es nevēlētos saistīt ar medicīnu.”
5.a klases skolēni ieguva zināšanas un ieskatu prasmēs, kā palīdzēt cietušajiem, kā rīkoties, ja cilvēks ir guvis muguras traumu( ka to nedrīkst aiztikt), kā rīkoties, kamēr gaida ierodamies NMPD mediķus.
Mēs sakām lielu paldies visiem darbiniekiem, kas mūs iepaīstināja ar NPD darbu: Modrītei Bičevskai, Ilutai Kaņepējai, Ilzei Vaišļai, Intai Liepiņai, Inetai Vaivodei un Renāram Vuškārniekam. Varam būt droši, ka šie cilvēki vienmēr mums sniegs palīdzību un padomu, ja tas būs nepieciešams. Priecājamies, ka mums bija iespēja apmeklēt šādu pasākumu.
Materiālu sagatavoja 5.a klases skolnieks Gvido Eizāns un 11.klases skolniece Diāna Bariņa.