Mēs varam?

Pļaviņu novada ģimnāzija nākošajā mācību gadā iesaistīsies skolēnu mācību uzņēmumu kustībā. Šo iespēju piedāvā Junior Achievement – Young Enterprise Latvija. SMU  ir skolēnu veidots un vadīts mācību uzņēmums, kura darbībai piemīt izglītojošs raksturs. SMU mācību nolūkos pilda īsta uzņēmuma funkcijas un darbojas reālā vidē – skolēni ražo un pārdod preces vai pakalpojumus. SMU nav juridiska statusa – tos pārstāv Junior Achievement – Young Enterprise Latvija un skola.
Jau šajā mācību gadā desmito klašu skolēni izmēģināja spēkus  uzņēmējdarbībā. Skolēni sadalījās interešu grupās, kurās plānoja savu uzņēmumu darbības jomas, veidoja uzņēmumu logo, rakstīja biznesa plānus, veidoja prototipus un prezentēja savas ieceres Pļaviņu novada uzņēmējiem – Mārtiņam Daģim, Santai Zālītei, Andrejam Kačkānam, Pļaviņu novada uzņēmējdarbības attīstības speciālistei Elitai Kaņepējai, jaunatnes lietu speciālistei Inārai Upeniecei un Pļaviņu novada domes priekšsēdētājai Guntai Žildei. 21.maijā bija iespēja iepazīties ar skolēnu veidotiem virtuāliem uzņēmumiem „Spogulis”, kurš darbojās skaistumkopšanas sfērā, „Resnais vienradzis”, kurš piedāvāja picas, pīrādziņus un tortes,  „Zeķinators”, vilnas zeķu ražošana un „Molliss”, kurš savu darbību virzīja uz adītām šallēm pēc individuāla pasūtījuma. Skolēnu pārdomas un secinājumi pēc tikšanās ar novada uzņēmējiem.
„Mūsu grupa (Diāna, Sintija, Kārlis) prezentēja skaistumkopšanas uzņēmumu  “Spogulis”, kurā saviem klientiem piedāvājām dažādus roku un pēdu kopšanas līdzekļus no bioloģiskiem produktiem. Mūsu uzņēmuma ideja Pļaviņu novada uzņēmējiem patika, jo viņi uzskata, ka šāda veida pakalpojumi mūsu novadā ir nepieciešami. Kopumā savu uzņēmumu neprezentējām labi, tikai pietrūka pārliecības par sevi, kas nedaudz mums patraucēja iegūt uzņēmēju uzticību. Uzskatām, ka šāda pieredze mūsu klasei ir nākusi par labu, jo tagad zinām, cik liels darbs ir jāiegulda, lai izveidotu savu uzņēmumu. Nākotnē šī pieredze mums var noderēt, ne tikai biznesa plāna veidošanā, bet arī pieredze uzstāties jau nopietnākas auditorijas priekšā. Mūsuprāt, pasākums izdevās, jo pēc tā visi jutāmies gandarīti un apmierināti ar paveikto.”
Lelde, Liene, Sintija un Montija ieguva pieredzi biznesa idejas izstrādāšanā, savas idejas prezentēšana. Meitenes mācēja sastrādāties gan veidojot biznesa plānu, gan meklējot risinājumus pēdējā brīža sarežģījumiem.
Laura uzskata, ka uzņēmēju klātbūtne, ieteikumi un  laba vēlējumi palīdzēja saprast cik tomēr grūti ir uzrakstīt labu biznesa plānu. Tas palīdzēja saprast , ka bizness ir kaut kas grūts un smags.
Paldies skolēniem par iesaistīšanos eksperimentā, paldies Pļaviņu novada uzņēmējiem un viesiem par ieteikumiem turpmākam darbam.

Pļaviņu novada ģimnāzijas ekonomikas skolotāja Mārīte Skrabutena